Jak wybrać kuwetę dla kota?

kuweta-dla-kota

Kuweta dla kota to obowiązkowy element kociej wyprawki. Jest bardzo ważna z punktu widzenia właściciela, gdyż dzięki niej nie będzie brudził mieszkania. Jak jednak wybrać odpowiedni model?

Przede wszystkim na rynku znaleźć można kuwety otwarte i zamknięte. Otwarte kuwety dla kota są zawsze dobrym rozwiązaniem, ale trzeba wybrać odpowiedni rozmiar, tak aby kot bez problemu zmieścił się w kuwecie. Wysokość brzegów jest dość zróżnicowana. Kuwety zamknięte z kolei posiadają zadaszenie pełne lub półotwarte. Kot dostaje się do takiej kuwety dzięki drzwiczkom. Takie kuwety mają sporo zalety, bo żwirek nie wysypuje się z nich, a poza tym brzydki zapach nie unosi się po mieszkaniu. W tym przypadku jest jednak kłopot z nauczeniem kota, jak do takiej kuwety wejść.

Co ciekawe, na rynku cały czas pojawiają się coraz ciekawsze kuwety przeznaczone dla kotów. Niektóre wyposażone są np. w  podwójne dno. Jedna ich część to sito, prze które nieczystości dostają się do strefy drugiej, wymiennej. W ten sposób czyszczenie kuwety jest o wiele łatwiejsze. Nowością na rynku są kuwety samoczyszczące. Posiadają one czujnik ruchu, który po wizycie kota uruchamia grabki, które sprzątają zbrylony żwirek do specjalnego pojemnika.

Koty są zwierzakami z natury czystymi, a więc kuwetę należy postawić z daleka od ich legowiska czy jedzenia. Można zrobić to w łazience lub w przedpokoju, a więc tam, gdzie nie będzie nigdzie przeszkadzać.