Jak zbudować elektryczne ogrodzenie dla psa?

przydatne pastuchy szczególnie dla dużych psów

Pastuch dla psa, wbrew pozorom bardzo łatwo się zakłada i nie trzeba być specjalistą w tej dziedzinie, aby sobie poradzić. Jak wygląda zakładanie pastucha krok po kroku?

Przygotowanie miejsca na wybieg

Pastuch nie może stykać się roślinami, ponieważ powodują one spięcie i ogrodzenie przestaje spełniać swoją funkcję. Najlepsze miejsce na wybieg to takie, które porasta ładna, możliwa do regularnego skoszenia trawa. Jeśli niemożliwe jest wygospodarowanie równego trawnika, warto chociaż przyciąć niechcianą roślinność np. podkaszarką.

Wydzielenie terenu i rozstawienie słupków

Na przygotowanym terenie należy wyznaczyć linie, wzdłuż których zostanie rozwinięty pastuch. Co około 2 metry należy wkopać w ziemię słupki. Najtańsze są słupki plastikowe, które szybko i łatwo się wbija, jednak nie są one zbyt stabilne. Lepszym wyjściem będą słupki drewniane, dość głęboko wkopane. Należy pamiętać, aby pierwszy i ostatni słupek były najmocniej wkopane, nieruchome. Następnie przytwierdza się do nich izolatory. Należy również pamiętać o bolcu uziemiającym.

Zakładanie pastucha

Ostatnim etapem zakładania elektrycznego ogrodzenia jest rozwijanie pastucha od słupka do słupa i naciąganie to. Drut powinien być napięty, ale nie do granic jego możliwości, gdyż wraz ze zmianą temperatury zmienia się również jego plastyczność i może ulec przerwaniu. Wysokość pastucha dopasowujemy do wielkości psa. Warto puścić pastuch w 2-3 poziomach, aby uniemożliwić zwierzęciu przeskakiwanie ogrodzenia lub podkopywanie się pod nim.

Po podłączeniu elektryzatora pastuch dla psa jest gotowy do użytku i pod napięciem. W momencie pracy z prądem trzeba pamiętać żeby zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza, jeśli elektryzator jest podłączony np. w budynku inwentarskim, w którym instalacja elektryczna jest wątpliwej jakości.